Odpis aktualizujący w kosztach podatkowych
Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Lidia Rubińska konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy o VAT nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Prawo sprzedawcy do korekty podatku należnego wiąże się z obowiązkiem korekty podatku naliczonego przez nabywcę. Obowiązek pomniejszenia podatku naliczonego wynika z art. 89b ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Powołane przepisy zapobiegają negatywnym skutkom, jakie mogą powstać, jeśli nierzetelny nabywca nie zapłaci za towar lub wykonaną usługę.
PRZYKŁAD
Spółka z o.o. A świadczy usługi sprzedaży na rzecz spółki z o.o. B na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta